Vacatures SBA
E-learning
Vacaturebank
RI&E
Contact
0900 722 26 67
Over SBA
HR kennisbank
HR kennisbank werkgeverHR kennisbank werknemer
HR kennisbank werkgeverHR kennisbank werknemerSBA dienstenSBA AcademieIMAGOCAMPAGNECAONieuws
imagocampagne
Vacatures SBA
E-learning
Vacaturebank
RI&E
Contact
0900 722 26 67 op ma. en do.
Home

Nieuws

SBA x PMA: Dit moet je weten over je pensioen!

SBA x PMA: Dit moet je weten over je pensioen!

Pensioen is veel in het nieuws vanwege het veranderende pensioenstelsel in Nederland. Maar wat is een pensioen eigenlijk? Wanneer begin je met opbouwen en wat moet je er zelf voor doen? Wij vroegen het Johan van der Tas, directeur van pensioenfonds PMA.
“Wij realiseren ons heel goed dat pensioen best wel ingewikkeld is. Zeker als je bijna met pensioen gaat en je er voor het eerst mee geconfronteerd wordt. De verschillende keuzes moeten dan helder zijn. Want het gaat om je inkomen voor de toekomst.” – Johan van der Tas.

‍

Wat is pensioen en waarom hebben we het nodig?

Pensioen is uitgesteld loon. Samen met je werkgever leg je iedere maand geld in het pensioenfonds. Dat bedrag wordt belegd en uitgekeerd wanneer je met pensioen gaat. Dat hebben we nodig als extra inkomen om als je met pensioen bent een comfortabel leven te kunnen leiden.

In Nederland ontvang je nu als je 67 jaar wordt, een AOW-uitkering van de overheid. Je kunt dan ook je PMA pensioen laten ingaan. Maar je kunt ook ervoor kiezen om eerder met pensioen te gaan of deels met pensioen te gaan en deels te werken. Dat is een persoonlijke keuze die jij zelf mag maken. Dit heeft natuurlijk wel invloed op de hoogte van je maandelijkse pensioenuitkering. Eerder met pensioen gaan kan alleen wanneer dit financieel haalbaar is. Daarom is het verstandig om daar ver voordat je met pensioen wilt gaan alvast over na te denken. Want dan kun je zelf nog maatregelen nemen. Bijvoorbeeld door extra te sparen of door nu meer uren te gaan werken.

‍

De 3 pensioenpijlers en wanneer ze worden uitgekeerd

In Nederland hebben we 3 pijlers: AOW, Pensioen en Pijler 3.

‍

Pijler 1: De AOW (Algemene Ouderdomswet) is de basis.

AOW krijg je automatisch wanneer je de pensioengerechtigdeleeftijd hebt bereik. Op dit moment is dat 67 jaar. De pensioengerechtigdeleeftijd wordt door de overheid bepaald o.b.v. de gemiddelde levensverwachting in Nederland.

‍

Pijler 2: Pensioen vanuit de werkgever.

Ga je aan het werk in de apotheek? Dan bouw je automatisch op bij pensioenfonds PMA. Dit is bepaald in de CAO. De werkgever betaald zo’n 2/3van de premie. Zelf betaal je 1/3 van de premie. Jouw deel van de premie wordt ingehouden op je maandelijks loon. Dat vind je terug op je loonstrook als ‘pensioenpremie’. Bij PMA begin je met pensioenopbouw op 18-jarige leeftijd.

Pensioen ontvang je vanaf het moment dat je daadwerkelijk met pensioen gaat. Je ontvangt dan de pensioenuitkering die op dat moment hebt opgebouwd. Wanneer dat is, bepaal je zelf. Vanaf je 55e kun je het pensioen van PMA laten ingaan.

‍

Pijler 3: Sparen en beleggen

In de derde pijler kun je zelf op verschillende manierengeld opzijzetten voor je pensioen. Zo kun je bijvoorbeeld sparen op je eigenspaarrekening, een pensioenspaarrekening openen of pensioenbeleggen als aanvullend pensioen. Hoeveel aanvullend pensioen je nodig hebt is afhankelijk van je levensstijl. Als je daarvoor je ‘jaarruimte’ gebruikt, heb je ook nog een belastingvoordeel. Hierover kan PMA je geen advies geven, een financieel adviseur kan dat wel.

‍

Het nieuwe pensioenstelstel: de verschillen en overeenkomsten

De politiek heeft gekozen voor een nieuw pensioenstelsel. In het huidige pensioenstelsel worden alle pensioenen bij elkaar op een hoop gegooid. Iedere deelnemer heeft een claim op die grote hoop. In het nieuwepensioenstelsel krijgt iedereen een eigen ‘pensioenpotje’.  

Pensioen omvat ook arbeidsongeschiktheidsuitkeringen, partnerpensioen en wezenpensioen. Dit geldt zowel voor het huidige als het nieuwe pensioenstelsel. Deze solidariteit zorgt ervoor dat iemand die arbeidsongeschikt raakt en niet meer kan werken, toch inkomen heeft en pensioen opbouwt. Deze solidariteit is er nu ook al en blijft ook in het nieuwepensioenstelsel behouden.

Het doel van deze veranderingen is onder andere om pensioenen duidelijker uit te leggen. Je kunt precies zien hoe jouwpensioenkapitaal straks beweegt. Het pensioen zal ook sneller meebewegen met de economie. PMA moet nu aan strenge financiële eisen voldoen. Die eisen worden straks minder streng waardoor pensioenen in de toekomst sneller omhoog kunnen. Ze kunnen echter ook sneller dalen, maar daarvoor wordt een solidariteitsreserve opgebouwd.

‍

Wanneer onderneem je zelf actie?

Het pensioenfonds ontvangt informatie van de gemeente als iemand bijvoorbeeld is verhuisd of overlijdt. Je werkgever zorgt ervoor dat je bij PMA wordt aangemeld en je pensioen gaat opbouwen. PMA komt dan zelf in actie en verstrekt de benodigde informatie aan jou als deelnemer. Hierdoor is er al veel voor je geregeld. Bij het plaatsvinden van bepaalde 'life events' is het echter wel belangrijk dat jezelf actie onderneemt. Voorbeelden hiervan zijn (geregistreerd) samenwonen of de geboorte van een kind. Als je erover nadenkt om met pensioen te gaan maar niet weet welke keuze het beste bij je past, staat PMA klaar om je te helpen de verschillende keuzes te begrijpen.  

‍

Wie bepaalt hoeveel pensioen ik opbouw?

De pensioenopbouw wordt bepaald door wettelijke kaders en afspraken in de CAO. Werkgevers- en werknemersorganisaties in de apotheekbranche bepalen de pensioenpremie. Maar je bepaalt zelf in grote mate hoeveel pensioen je opbouwt. Pensioenopbouw hangt namelijk ook af van je werktijd: fulltime werken levert meer pensioen op dan parttime werk.

‍

Pensioenopbouw inzien

Er zijn drie manieren om inzicht te krijgen in je pensioenopbouw. Je kunt inloggen op MijnPMA via www.pma-pensioenen.nl en daar de verschillende keuzes bekijken en berekenen.

Je kunt ook naar www.mijnpensioenoverzicht.nl gaan. Hier vind je naast het PMA pensioen ook de pensioenen die je bij andere pensioenuitvoerders hebt opgebouwd. Daarnaast verstrekt PMA ieder jaar een UPO. En één keer in de vijf jaar ontvang je een UPO van eerdere pensioenuitvoerders waar je ooit pensioen hebt opgebouwd. Op het UPO kun je zien wat de verwachte pensioenuitkering is in een gunstig, matig en ongunstig scenario.

Als je er niet uitkomt kun je natuurlijk ook altijd contact opnemen met PMA.

‍

Boodschap van Johan van der Tas

“Ik wil benadrukken dat het heel nuttig kan zijn om vroeg te beginnen met na te denken over je pensioen. Op het moment dat je jong bent heb je alle mogelijkheden om  bij te sturen, bijvoorbeeld door additioneel te gaan sparen’’.
“Het is goed om te weten waar je ongeveer op gaat eindigen qua pensioenuitkering als je doorwerkt tot aan pensionering. En zeker als je nú al weet dat je eerder wilt stoppen met werken, is het goed om alvast te kijken waar je dan op uitkomt. Hoeveel gaat eerder stoppen kosten? Dat kun je zo zien op MijnPMA. Voor jezelf kun je dan bedenken, is dat genoeg of wat zou ik zelf bijvoorbeeld  gespaard moeten hebben om mijn pensioen dan aan te vullen? Ik zou iedereen willen adviseren daarnaar te kijken”.
“Daar kun je PMA voor gebruiken, je kunt gewoon bellen. Er staat ook heel veel informatie op onze website, de site is zeer compleet qua informatieverstrekking. En nogmaals, bel gewoon op het moment dat je denkt van ‘ik begrijp het niet helemaal’, ‘ik vind het moeilijk’, ‘het is niet goed uitgelegd’. Feel free! Daar zijn we voor. We hebben hier mensen die zeer goed opgeleid zijn om juist die vragen te kunnen beantwoorden. Hoe eerder je er over nadenkt, hoe beter je kan regelen dat het goed geregeld is voor jezelf“. – Johan van der Tas

Wil je meer informatie over je pensioen? Kijk dan op www.pma-pensioen.nl

‍

‍

Extra links

Wanneer gaat mijn AOW in?

Wanneer gaat mijn AOW in? | Rijksoverheid.nl

PMA

Wat u wel en niet krijgt in onze pensioenregeling

Pensioen 1-2-3 - PMA 

Jaarruimte uitgelegd

Wat is jaarruimte en hoe kun je het berekenen?

Wat is jaarruimte en hoe kun je het berekenen?

Jaarruimte berekenen tool

Pensioengat - Jaarruimte berekenen | BerekenHet.nl

Gepubliceerd:
14/1/2025
Laatste update:
20/1/2025
Downloads

Nieuwsbrieven

SBA Nieuwsbrief April 2025

April staat in het teken van ontwikkeling en samenwerking. In deze editie lees je hoe je samen met je werkgever leerdoelen opstelt, hoe je een leercultuur stimuleert in jouw apotheek én welke trainingen je kunt volgen. Ook doen we een oproep voor meelezers bij het actualiseren van de Arbocatalogus.

Lees hier de nieuwsbrief

HR Nieuwsbrief maart 2025

In deze editie van de HR Nieuwsbrief informeren we je over de workshop Arbeidsongeschiktheid en verzuimbegeleiding, die dit jaar twee keer wordt aangeboden. Daarnaast delen we het nieuws over de vernieuwde vacaturebank Apotheekwerk.nl en gaan we dieper in op Psychosociale Arbeidsbelasting (PSA), een belangrijke oorzaak van langdurige uitval in de apotheekbranche.

Lees hier de nieuwsbrief

SBA Nieuwsbrief Maart 2025

Ontdek hoe Apotheekwerk.nl jou helpt bij het vinden van een nieuwe baan! Wist je dat de baankans voor apothekersassistenten een 9 is? Lees ook over onze deelname aan het KNMP Congres en help mee onze beeldbank uit te breiden.

Lees hier de nieuwsbrief
Naar alle nieuwsbrieven

Blijf op de hoogte

Inschrijven nieuwsbrief
Sluiten van het popup venster

Ontvang nieuws van SBA

Ontvang updates rondom de cao, branche-gerelateerd nieuws en onze producten!


Door het verzenden van dit formulier geef je de SBA toestemming om je ingevulde persoonsgegevens te verwerken. Dit doen wij met als doel om zo goed mogelijk onze dienstverlening uit te voeren. Wij verzamelen alleen persoonsgegevens die we daarvoor nodig hebben. Wil je hierover meer informatie? Lees dan ons privacy statement.
> Terug naar home

Platforms SBA

Apotheekwerk
RI&E Apotheken
Arbocatalogus
Werk in de apotheek

Contact SBA

servicedesk@sbaweb.nl
0900 722 26 67
ma- do 08.30-17.00
vrij 08.30-12.30
Disclaimer
Vacatures SBA
Privacy
Algemene leveringsvoorwaarden
Voorwaarden leeractiviteiten

Blijf op de hoogte

Overzicht nieuwsbrieven
Inschrijven nieuwsbrief
Copyright © SBA Web 2025
Ambasco webdesignInlog editor