Vacatures SBA
E-learning
Vacaturebank
RI&E
Contact
0900 722 26 67
Over SBA
HR kennisbank
HR kennisbank werkgeverHR kennisbank werknemer
HR kennisbank werkgeverHR kennisbank werknemerSBA dienstenSBA AcademieIMAGOCAMPAGNECAONieuws
imagocampagne
Vacatures SBA
E-learning
Vacaturebank
RI&E
Contact
0900 722 26 67 op ma. en do.
Home

Nieuws

Ziekteverzuim door PSA: Preventieve maatregelen en beleid in de apotheek

Ziekteverzuim door PSA: Preventieve maatregelen en beleid in de apotheek

Tijdens het onderzoek ‘Duurzame Inzetbaarheid in de apotheek’ van SBA in2023, gaf een kwart van de leidinggevenden aan dat ziekteverzuim vanwege psychosociale arbeidsbelasting (PSA) regelmatig of vaak voorkomt in de apotheek. Sterker nog, PSA staat in de top 5 arbeidsrisico’s in Nederland (RIVM,2021).

‍

Wat is Psychosociale arbeidsbelasting?

Psychosociale arbeidsbelasting is een paraplu of overkoepelende term voor arbeidsrisico’s die  werkstress kunnen veroorzaken. Voorbeelden hiervan zijn hoge werkdruk, ongewenst gedrag van patiënten aan de balie en ingrijpende gebeurtenissen op de werkvloer. Wanneer een medewerker langdurig PSA-gerelateerde klachten ervaart kan dit leiden tot fysieke, psychische en sociale klachten en daardoor tot ziekteverzuim en zelfs arbeidsongeschiktheid (SER n.b.).

In de apotheek is een aantal factoren die invloed hebben op psychosociale arbeidsbelasting helaas niet meer weg te denken. Hoge werkdruk bijvoorbeeld, door de verantwoordelijkheid die apotheekmedewerkers dragen in combinatie met het personeelstekort en de veranderende werkzaamheden.

Daarnaast kunnen apotheekmedewerkers te maken krijgen met vervelende situaties, onbegrip van patiënten en het onjuist bejegenen van de medewerkers of zelfs agressie. Tel daarbij op dat het werk in de apotheek emotioneel belastend kan zijn en het salaris achterblijft op inflatie wat financiële zorgen oplevert. Ook kunnen privéomstandigheden zowel positief als negatief bijdragen aan PSA.

Welke preventieve maatregelen kun je als werkgever nemen in de apotheek?

Vanuit de Arbo Wet ben je als werkgever verplicht om maatregelen te treffen ter voorkoming van PSA. Een groot onderdeel van de Risico Inventarisatie- en Evaluatie (RI&E) bestaat dan ook uit vragen die gerelateerd zijn aan alle factoren die psychosociale arbeidsbelasting van medewerkers kunnen beïnvloeden.

Ook zorgt de RI&E ervoor dat de juiste preventieve maatregelen in de apotheek worden genomen. Enkele voorbeelden hiervan zijn:

  • Het trainen van personeel om om te gaan met agressie en geweld
  • Protocollen & procedures voor het melden van incidenten en omgaan met agressie
  • Regelingen m.b.t. steun en nazorg
  • Een vertrouwenspersoon

Het PSA-beleid van jouw apotheek

Aan de hand van de RI&E breng je de risico’s in beeld en maak je een PSA-beleid. Ook dit is vanuit de Arbo Wet verplicht. In een PSA-beleid staat:  

  • Welke risico’s er zijn vanuit de RI&E
  • Welke preventieve maatregelen je neemt ter voorkoming van PSA-gerelateerde klachten
  • Hoe je ondersteuning biedt aan medewerkers die PSA-gerelateerde klachten ervaren
  • Welke opleiding(en) je als werkgever of leidinggevende kunt volgen om stress-signalen tijdig te herkennen
  • En hoe je tracht een werkcultuur te creëren waarin open communicatie centraal staat en medewerkers zich veilig voelen om problemen bespreekbaar te maken (Meulenberg, 2025).

Als werkgever heb je de meeste invloed bij het nemen van preventieve maatregelen om PSA-gerelateerde klachten tegen te gaan. Het PSA-beleid opstellen en uitvoeren zou ervoor moeten zorgen dat de benodigde maatregelen, processen en protocollen in de apotheek zijn geregeld.

Zo breng je in kaart in welke mate jouw medewerkers PSA-gerelateerde klachten ervaren

Psychosociale arbeidsbelasting is een breed onderwerp waar vele verschillende interne en externe factoren invloed hebben. De RI&E is het aangewezen instrument om risico’s in kaart te brengen en een PSA-beleid te schrijven. Maar dat is natuurlijk geen garantie dat medewerkers geen PSA-gerelateerde klachten ervaren.

Als werkgever of leidinggevende in de apotheek kun je bijvoorbeeld opleidingen volgen om stressklachten tijdig te signaleren. Ook kun je een werkdrukonderzoek inzetten om te pijlen of en hoe jouw werknemers werkdruk ervaren.

Als werkgever of leidinggevende in de apotheek kun je bijvoorbeeld opleidingen volgen om stressklachten tijdig te signaleren. Ook kun je een werkdrukonderzoek inzetten om te pijlen of en hoe jouw werknemers werkdruk ervaren.  

Daarnaast is het van belang om regelmatige een-op-een gesprekken te voeren zodat je als werkgever beschikbaar bent voor de werknemer, en jullie beiden tijdig kunnen signaleren dat er sprake is van oplopende werkdruk of andere problematiek. Zorg ervoor dat je regelmatig ‘incheckt’ bij je werknemers. Biedt een luisterend oor en vraag door zodat jij weet wat er speelt. Ben je daar zelf niet toe in staat om welke reden dan ook? Besteed dit dan uit aan een daarvoor aangewezen apotheekmedewerker of vertrouwenspersoon.

Tevens kan een MTO in kaart brengen hoe tevreden en gemotiveerd je medewerkers zijn.  

Hoe signaleer je psychosociale arbeidsbelasting bij werknemers?

Na het nemen van preventieve maatregelen is de volgende stap herkennen en signaleren van stress bij je medewerkers. Psychosociale arbeidsbelasting kan zich op verschillende manieren uiten. Het is echter van belang om te weten waar je op moet letten zodat je er in de meeste gevallen op tijd bij bent en met en met je medewerker in gesprek kunt gaan. Hieraan herken je psychosociale arbeidsbelasting bij werknemers:

  • Fysiek vermoeidheid (een medewerker komt moe en mat over vanwege slaapproblemen)
  • Mentale vermoeidheid (een medewerker is minder productief, kan zich niet goed concentreren, maakt meer fouten en heeft moeite om dingen te onthouden)
  • Heftige emoties (een medewerker is sneller geïrriteerd, heeft moeite met veranderingen, kan plotseling in huilen uitbarsten, kan slecht tegen lawaai en drukte)
  • Vaker ziekmelden (fysieke klachten zoals hoofdpijn, duizeligheid, hartkloppingen, pijn op de borst, buikpijn en maagklachten zijn allemaal mogelijke gevolgen van psychosociale arbeidsbelasting en zorgen ervoor dat een medewerker zich vaker ziekmeldt)
  • Verandering in gedrag (een medewerker laat ander gedrag zien, uitjes mijden, zich terugtrekken of bijvoorbeeld impulsiviteit) (Great Place To Work, 2024).

‍

Hoe ga je om met ziekteverzuim door PSA in de apotheek?

Ziekteverzuim door PSA lijkt in 2025 onvermijdelijk. Ondanks jouw beste bedoelingen, kan het voorkomen dat een apotheekmedewerker ziek wordt of arbeidsongeschikt raakt door PSA-gerelateerde klachten. Dit vraagt om de juiste verzuimbegeleiding van jou als werkgever.

Eerder hebben wij een artikel gepubliceerd over wat verzuimmanagement inhoudt en wat de rechten en plichten van jou als werkgever en de werknemer zijn. Wil jij je als apotheker verder verdiepen in verzuimmanagement? Dan is de workshop 'Arbeidsongeschiktheid en verzuimbegeleiding' met arbeidsrecht advocaat Eva Jongepier een aanrader.

‍

Voor meer informatie over PSA-gerelateerde klachten, feiten en cijfers verwijzen we je graag naar de factsheet van het RIVM.

‍

‍

Bronnen

Dossier Psychosociale Arbeidsbelasting (PSA). SER.(n.d.). dossier Psychosociale Arbeidsbelasting (PSA) | SER

Great Place To Work. (2024, April 11). Zo krijg je grip op psychosociale arbeidsbelasting (PSA). Great Place To Work. Psychosociale arbeidsbelasting (PSA) | Great Place To Work

Meulenberg,R. (12 februari 2025) Psychosociale arbeidsbelasting (PSA): de rol van de werkgever. Meulenberg Training & Coaching. Psychosociale arbeidsbelasting (PSA), stress en burn-out

RIVM (2021). Impactvolle Determinanten: Psychosociale arbeidsbelasting. Bilthoven LR_012065_131709_Factsheet _arbeidsbelasting_V4.pdf

‍

Gepubliceerd
11/4/25
Downloads

Nieuwsbrieven

SBA Nieuwsbrief April 2025

Pijl verder

April staat in het teken van ontwikkeling en samenwerking. In deze editie lees je hoe je samen met je werkgever leerdoelen opstelt, hoe je een leercultuur stimuleert in jouw apotheek én welke trainingen je kunt volgen. Ook doen we een oproep voor meelezers bij het actualiseren van de Arbocatalogus.

HR Nieuwsbrief maart 2025

Pijl verder

In deze editie van de HR Nieuwsbrief informeren we je over de workshop Arbeidsongeschiktheid en verzuimbegeleiding, die dit jaar twee keer wordt aangeboden. Daarnaast delen we het nieuws over de vernieuwde vacaturebank Apotheekwerk.nl en gaan we dieper in op Psychosociale Arbeidsbelasting (PSA), een belangrijke oorzaak van langdurige uitval in de apotheekbranche.

SBA Nieuwsbrief Maart 2025

Pijl verder

Ontdek hoe Apotheekwerk.nl jou helpt bij het vinden van een nieuwe baan! Wist je dat de baankans voor apothekersassistenten een 9 is? Lees ook over onze deelname aan het KNMP Congres en help mee onze beeldbank uit te breiden.

SBA Nieuwsbrief februari 2025

Pijl verder

In deze nieuwsbrief lees je welke tools en trainingen jou helpen om je communicatievaardigheden te verbeteren. Daarnaast leggen we uit hoe je de registratiekosten voor KABIZ vergoed kunt krijgen.

SBA Nieuwsbrief Januari 2025

Pijl verder

In de eerste nieuwsbrief van 2025 vertellen we je over ons interview met directeur Johan van der Tas van pensioenfonds PMA, leggen we je uit wat het Geneesmiddel alarm voor jou achter de balie kan doen en geven we antwoord op die ene vraag: wat is de oplossing van de woordzoeker uit december? 😉

SBA Nieuwsbrief December 2024

Pijl verder

In deze nieuwsbrief vertellen we je over het nieuwe BCP voor apothekersassistenten en het nieuwe JUS rapport in SBA-planningstool Tamigo. SBA per 2 december 2025 stopt met het aanbieden van farmaceutisch inhoudelijke individuele e-learnings.

Update imagocampagne

Pijl verder

Gezien de huidige ontwikkelingen in de sector en gesprekken die wij de afgelopen week hebben gevoerd, heeft SBA besloten om de landelijke Imagocampagne, die vanaf 2 december gepland stond, voorlopig toch uit te stellen.

SBA nieuwsbrief september 2024

Pijl verder

Test jij als eerste de vernieuwde vacaturebank apotheekwerk.nl? Leer & ontwikkel jezelf met een van onze aanstaande trainingen. En lees het antwoord van de kruiswoordpuzzel van augustus!

HR nieuwsbrief september 2024

Pijl verder

Testers gezocht voor de vacaturebank Apotheekwerk.nl. Beoordeel jij mee aan de Arbocatalogus? En een scherpe najaarsaanbieding voor leidinggevende/apothekers.

HR nieuwsbrief augustus 2024

Pijl verder

In deze nieuwsbrief lees je het laatste nieuws over de CAO en vertellen we je over het gratis apotheekassessment voor zij-instromers dat jou veel tijd bespaard.

SBA nieuwsbrief augustus 2024

Pijl verder

In deze nieuwsbrief lees je het laatste nieuws over de cao en hebben we iets leuks voor wanneer je in de ontspanningsmodus gaat…

HR nieuwsbrief juli 2024

Pijl verder

In deze nieuwsbrief vertellen we je over het optimaliseren van samenwerking binnen het apotheekteam met behulp van de DISC Teamtraining. Ook gaan we het hebben over het nieuwe BCP (beroepscompetentieprofiel) en welke rol jij hierin speelt.

SBA nieuwsbrief juli 2024

Pijl verder

In deze nieuwsbrief vertellen we je meer over de gestaakte cao-onderhandelingen, hoe jouw team nog beter samenwerk met behulp van de DISC Teamtraining en het nieuwe beroepscompetentieprofiel (BCP).

HR nieuwsbrief maart 2024

Pijl verder

In deze nieuwsbrief vertellen we je over het optimaliseren van samenwerking binnen het apotheekteam met behulp van de DISC Teamtraining. Ook gaan we het hebben over het nieuwe BCP (beroepscompetentieprofiel) en welke rol jij hierin speelt.

SBA nieuwsbrief maart 2024

Pijl verder

In deze nieuwsbrief vertellen we je meer over DISC-model, aanmelden panel en Skills – deelname SBA en uitbreiding van de virtuele apotheek.

SBA nieuwsbrief februari 2024

Pijl verder

In deze nieuwsbrief vertellen we je over het gebruik van de RI&E en de Skills Heroes vakwedstrijden. Zie ook welke cursussen en trainingen jij de komende tijd kunt volgen!

HR nieuwsbrief februari 2024

Pijl verder

In deze nieuwsbrief vertellen we je over het aankomende KNMP congres, praten we je bij over het inzetten van het Geneesmiddelen Alarm en gaan we het hebben over de MDIEU-subsidie.

SBA nieuwsbrief januari 2024

Pijl verder

In deze nieuwsbrief vertellen we je meer over de vertrouwenspersoon, het programma met cursussen en trainingen voor 2024 en de openingstijden van SBA servicedesk.

SBA nieuwsbrief december 2023

Pijl verder

In deze nieuwsbrief vertellen we je meer over het SBA Geneesmiddelen Alarm, het programma voor met cursussen en trainingen zoals DISC, agressie in de apotheek en de e-learning herintreders voor komend half jaar en het hoe je het gratis kaartspel: kwaliteitsbewustzijn in de apotheek kan bestellen.

HR nieuwsbrief oktober 2023

Pijl verder

In deze nieuwsbrief vertellen we je over onze nieuwe website en vertellen we je alvast over de campagne: Geneesmiddel Alarm. Andere onderwerpen die voorbij komen zijn de avv verklaarde herziende versie van de cao apotheken en mantelzorgers in de apotheek.

SBA Nieuwsbrief september 2024

Pijl verder

Test jij als eerste de vernieuwde vacaturebank apotheekwerk.nl? Leer & ontwikkel jezelf met de cursus 'stage-en leerbegeleiding' of 'kwaliteitszorg in de apotheek'.

HR Nieuwsbrief september 2024

Pijl verder

Testers gezocht voor de vacaturebank Apotheekwerk.nl. Beoordeel jij mee aan de Arbocatalogus? En een scherpe najaarsaanbieding voor leidinggevende/apothekers.

SBA nieuwsbrief oktober 2023

Pijl verder

De SBA nieuwsbrief van oktober kondigt de campagne "Geneesmiddel Alarm" aan en bespreekt de vernieuwde SBA-website. Daarnaast worden de recente cao-wijzigingen uitgelicht, zoals salaris- en reiskostenverhogingen. Ook wordt aandacht besteed aan trainingen, zoals werkdruk naar werkgeluk, samenwerken in de apotheek, en gebruik van de SBA-planningstool Tamigo.

SBA nieuwsbrief september 2023

Pijl verder

In de SBA nieuwsbrief van september worden de resultaten van het SBA-onderzoek besproken, inclusief thema’s als duurzame inzetbaarheid en arbeidsmobiliteit. Er is ook aandacht voor het belang van kwaliteitszorg in apotheken en de aanpak van agressie door patiënten. Verder worden trainingen van de SBA Academie en de verplichte RI&E-inventarisatie uitgelicht.

SBA HR Nieuwsbrief juli 2023

Pijl verder

De SBA nieuwsbrief bespreekt salarisverhogingen per 1 juli, HR- en leiderschapstrainingen, het belang van werkgeluk, en de Tamigo planningstool. Er wordt ook ingezoomd op incompany trainingen en de rol van een externe vertrouwenspersoon. Tot slot wordt de zomerstop aangekondigd, waarbij er in september weer nieuwe updates komen.

SBA nieuwsbrief juli 2023

Pijl verder

De SBA nieuwsbrief van juni 2023 bespreekt de verhoging van salarisschalen per juli, tips over de SBA-planningstool Tamigo, en introduceert een nieuwe e-learning over transgenderzorg in de apotheek. Er is ook informatie over incompany trainingen, waaronder gespreksvoering met patiënten en HR-leiderschap. De SBA Academie biedt cursussen zoals "Kinderen en doseringen" en "Stage- en leerlingbegeleiding." Tot slot worden de uitkomsten van het SBA-onderzoek binnenkort gedeeld en is de zomerstop aangekondigd.

SBA nieuwsbrief juni 2023

Pijl verder

SBA nieuwsbrief mei 2023

Pijl verder

In deze nieuwsbrief vertellen we je meer over de uitkomsten van de raadpleging van FNV en CNV over het aanpassen van de cao Apotheken, het proces van onze Servicedesk, en nodigen we je uit om je alvast op te geven als respondent van een onderzoek dat we binnenkort gaan rondsturen.  Ook bieden we sinds kort via SBA een vertrouwenspersoon aan, lees meer over deze en alle overige onderwerpen.

Sluiten van het popup venster

Ontvang nieuws van SBA

Ontvang updates rondom de cao, branche-gerelateerd nieuws en onze producten!


Door het verzenden van dit formulier geef je de SBA toestemming om je ingevulde persoonsgegevens te verwerken. Dit doen wij met als doel om zo goed mogelijk onze dienstverlening uit te voeren. Wij verzamelen alleen persoonsgegevens die we daarvoor nodig hebben. Wil je hierover meer informatie? Lees dan ons privacy statement.
> Terug naar home

Platforms SBA

Apotheekwerk
RI&E Apotheken
Arbocatalogus
Werk in de apotheek

Contact SBA

servicedesk@sbaweb.nl
0900 722 26 67
ma- do 08.30-17.00
vrij 08.30-12.30
Disclaimer
Vacatures SBA
Privacy
Algemene leveringsvoorwaarden
Voorwaarden leeractiviteiten

Blijf op de hoogte

Overzicht nieuwsbrieven
Inschrijven nieuwsbrief
Copyright © SBA Web 2025
Ambasco webdesignInlog editor